XXIV Dzień Regionalny
Treść
21 marca 2025 roku Nasza Szkoła przywitała wiosnę po góralsku.
Był to już XXIV Dzień Regionalny, którego celem jest edukacja regionalna, kultywowanie tradycji przodków oraz kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.
Pierwszy Dzień Regionalny w naszej szkole odbył się w roku 1999. Pomysłodawczynią i organizatorką tego dnia była ówczesna nauczycielka – Pani Anna Naglak, która 16 lat później założyła także szkolny zespół Skibowiańskie Zwyrtliki.
Mimo, iż od tamtego dnia upłynęło już kilka lat to dzisiaj Pani Ania z dumą patrzyła na „swoje dziecko”.
Dzisiejszego dnia uczniowie brali udział w wielu warsztatach i prelekcjach:
Najmłodsi malowali na szkle pod kierunkiem Pani Katarzyny Nodzyńskiej, malowali kubeczki z Panią Weroniką Karpiel, uczyli się robić piękne wiosenne kwiatki z bibuły i krepiny z Panią Małgorzatą Chyc-Myrmułą. a także mieli okazję wykonać gobeliny na warsztatach z Panią Marią Stoch.
Panie z Biblioteki Publicznej przygotowały także ciekawe zajęcia dotyczące naszego Miasta, Regionu, kultury i historii
Podhala.
Uczniowie klas starszych mieli okazję spróbować swoich sił w rzeźbie z Panem Tadeuszem Nędzą –Kubińcem, upiec moskole z Panią Anną Nędzą- Kubiniec, wyhaftować piękne wzory góralskie pod okiem Pani Marii Kin.
Pani Hanna Buńda-Dorula opowiedziała o korpielach , historii i tradycjach Podhala, Pan Marcin i Szymon Gąsienica-Byrcyn przygotowali warsztaty o muzyce góralskiej a architekci Pan Andrzej Stopka-Faktor oraz Pan Jan Karpiel-Bułecka opowiadali o architekturze i historii Podhala dawniej i dziś, pokazując tez jak ciekawy jest zawód architekta.
Pan Wojciech Szatkowski poprowadził warsztaty „ Zakopane, to anegdota, historia bez początku i końca” a Panie z Muzeum Tatrzańskiego poprowadziły warsztaty „Pacynki w strojach podhalańskich”
Jak co roku uczniowie brali także udział w konkursach: tradycyjny strój podhalański oraz góralski warkocz – najdłuższy warkocz mierzył 65 cm.
Zwieńczeniem dzisiejszego Dnia Regionalnego była Akademia, na której fantastycznie wystąpił nasz szkolny zespół Skibowiańskie Zwyrtliki pod kierunkiem instruktorów: Pani Kingi Urbaniak oraz Pana Dawida Kadłuba oraz Pani Agnieszki Naglak, a także gościnnie absolwenci naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami i koleżankami, pokazując naszym młodszym uczniom, że taniec, śpiew góralski to pasja, którą warto pielęgnować i która daje wiele radości.
Tak piękny dzień odbył się dzięki wsparciu Miasta Zakopane oraz instytucji kulturalnych naszego miasta zaangażowaniu nauczycieli oraz Rodziców i Dziadków naszych uczniów.
Nagrody dla dzieci ufundowane zostały min. przez Związek Podhalan o.Zakopane oraz nagroda specjalna od Pana Marcina Zubka – Prezesa Związku Podhalan, PKL oraz Radę Rodziców naszej Szkoły.
Naszym gościom: Panu Burmistrzowi – Łukaszowi Filipowiczowi, Pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Spraw Społecznych – Barbarze Wilczyńskiej, Panu Dyrektorowi Delegatury Małopolskiego Kuratorium w Nowym Targu – Leszkowi Ciężobce, Wieloletnim przyjaciołom Naszej Szkoły Radnemu Miasta Zakopane- Panu Janowi Glucowi oraz Panu Leszkowi Szłuińskiemu dziękujemy za udział w tak ważnym dla naszej społeczności dniu.
Dziękujemy wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do obchodów Dnia Regionalnego za ogromne serce i wsparcie.