Przejdź do treści
3
Przejdź do stopki

Nasz patron - Bronisław Czech

Treść

Bronisław Czech

Bronisław Czech urodził się 25 lipca 1908 r. w Zakopanem.

Był człowiekiem bardzo uzdolnionym. Znany jest jako polski narciarz, trzykrotny reprezentant Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich w latach 1928-1937, wielokrotny mistrz Polski w konkurencjach klasycznych i alpejskich. Uprawiał również taternictwo i szybownictwo, był ratownikiem górskim. Był także artystą, malował na szkle i rzeźbił. Wszystkie te zajęcia nie przeszkadzały Mu w ciągłym zdobywaniu wiedzy. Najpierw uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego, a po jej ukończeniu podjął studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego.

Był wielkim patriotą. Służbę wojskową odbył w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku Białej. Gdy wybuchła II wojna światowa, wraz z bratem udali się na wschód, aby dołączyć do polskich formacji wojskowych. Niestety po miesięcznej tułaczce powrócili do Zakopanego. Bronisław włączył się w działalność konspiracyjną i przeprowadzał ludzi przez „zieloną granicę" na Węgry. Proponowano Mu pozostanie w Budapeszcie, On jednak za bardzo kochał Ojczyznę, by do niej nie wrócić.

14 maja 1940 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Tarnowie, a następnie po kilku tygodniach przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Pracował w stolarni, a potem malował akwarele, malował na szkle i rzeźbił. Proponowano Mu obywatelstwo niemieckie i złożono propozycję  trenowania młodych niemieckich narciarzy. On wolał jednak tożsamość polską i obóz niż tytuł zdrajcy.

Jego życie zakończyło się w obozie w Oświęcimiu. Zmarł z wycieńczenia 5 czerwca 1944 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oświęcimskim.

Symboliczna mogiła Bronisława Czecha znajduje się w Zakopanem, na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Od 1946 dla uczczenia jego pamięci odbywają się coroczne narciarskie Międzynarodowe Zawody o Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Także w naszej szkole każdego roku organizowana jest najważniejsza impreza sportowa – Mały Memoriał Bronka Czecha. 

972